Czy koniczyna czerwona jest alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy?


Menopauza oznacza dla wielu kobiet bardzo trudny okres w życiu, który przeważnie zaczyna się między 45 a 55 rokiem życia. Zdolność jajników do produkcji estrogenów wygasa, pojawiają się  dolegliwości nie tylko fizyczne, ale także natury psychicznej. Tylko u 20% kobiet menopauza przebiega niezauważalnie, większość zaś na wskutek zakłócenia równowagi hormonalnej odczuwa uderzenia gorąca, dreszcze, kołatanie serca, nocne poty, bezsenność, zaburzenia z pamięcią, drażliwość czy zmienność nastrojów.    

Zmienia się także wygląd skóry. Pojawiają się głębokie zmarszczki, skóra staje się sucha, włosy matowieją, często do tych objawów dochodzą bóle stawów, kości, sztywnienie kręgosłupa czy też wzrost wagi. Za tymi wszystkimi procesami stoją właśnie estrogeny.
Najbardziej znaną formą walki z dolegliwościami okresu przekwitania jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ), z której korzysta około 17% Polek. Zadaniem terapii jest złagodzenie objawów menopauzy oraz zmniejszenie ryzyka schorzeń układu sercowo-naczyniowego i osteoporozy. Nie każda jednak kobieta kwalifikuje się do HTZ, a wiele odstraszają potencjalne skutki uboczne (choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, zakrzepica żył głębokich, zwiększenie ryzyka raka endometrium i raka sutka).


Alternatywą dla HTZ są związki pochodzenia roślinnego – fitoestrogeny, które działają podobnie do endogennych estrogenów, nie są jednak obciążone niepożądanymi działaniami ubocznymi. Mogą być więc stosowane u kobiet z dolegliwościami menopauzy zwłaszcza wówczas, gdy HTZ nie jest wskazana. Wśród fitoestrogenów najsilniejszymi właściwościami estrogenopodobnymi charakteryzują się izoflawonoidy, głównie genisteina, daidzeina, formononetyna i biochanina A. W największej ilości izoflawonoidy występują w koniczynie czerwonej oraz soi, przy czym wyciąg z koniczyny ma tę przewagę nad preparatami sojowymi, że nie wykazuje działania alergizującego.

Jakie są podobieństwa w działaniu izoflawonoidów koniczyny czerwonej do estrogenów?
 • Działają estrogenopodobnie
 • Łagodzą objawy menopauzy
 • Przeciwdziałają osteoporozie
 • Działają korzystnie na gospodarkę lipidową

Czym różnią się izoflawonoidy koniczyny czerwonej od estrogenów?
 • Nie zwiększają ryzyka raka piersi
 • Nie zwiększają ryzyka raka endometrium
 • Mogą być stosowane w zakrzepicy naczyń żylnych i schorzeniach układu krążenia

Jakie objawy łagodzą izoflawonoidy koniczyny czerwonej?
Izoflawonoidy koniczyny czerwonej łagodzą następujące objawy charakterystyczne dla menopauzy:  uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, zaburzenia snu, nadmierną nerwowość, nastrój depresyjny, zawroty głowy, problemy z koncentracją, bóle stawów, bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, suchość pochwy, ból przy odbywaniu stosunku płciowego, spadek libido. W badaniach przeprowadzonych u kobiet w okresie okołomenopauzalnym i postmenopauzalnym, u których stosowano izoflawonoidy koniczyny czerwonej w dziennej dawce 80 mg przez okres 3 miesięcy, stwierdzono:
 • 70% redukcję częstotliwości uderzeń gorąca i nocnych potów w porównaniu do placebo
 • zmniejszenie poziomu lęku i depresji w Szpitalnej Skali Lęku i Depresji (HADS) odpowiednio o 76,9% i 78,3% oraz zmniejszenie objawów depresyjnych o 80,6% w Skali Samooceny Depresji (SDS)
 • zmniejszenie zmian zanikowych w obrębie pochwy oraz poprawę lubrykacji. Ponadto stwierdzono, że izoflawonoidy koniczyny czerwonej  w odróżnieniu od HTZ nie wykazują negatywnego wpływu na endometrium.
 • że nie zwiększają gęstości tkanki gruczołu piersiowego, co wskazuje na brak ryzyka rozwoju nowotworów piersi podczas leczenia preparatami koniczyny czerwonej. Podobnie pozytywne wyniki uzyskano u kobiet obciążonych wywiadem rodzinnym w kierunku nowotworu piersi, które przez 3 lata stosowały izoflawonoidy koniczyny czerwonej w dawce 40 mg
 • że fitoestrogeny posiadają zdolność obniżania we krwi stężenia całkowitego cholesterolu, trójglicerydów i frakcji LDL (odpowiednio o 4,4%, 9,5%, 11,5%)
 • że redukują zesztywnienie tętnic i opór naczyniowy, nie wpływając na ciśnienie krwi, zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych i zapobiegają zakrzepicy
 • że fitoestrogeny zapobiegają osteoporozie – badania u kobiet przyjmujących izoflawonoidy koniczyny czerwonej przez 12 miesięcy w dawce 40 mg
 • zmniejszenie łamliwości oraz poprawę kondycji włosów głowy
 • poprawę uwodnienia skóry oraz jej ogólnego stanu
 • poprawę pracy układu pokarmowego
Badania naukowe nie zanotowały poważnych działań niepożądanych u kobiet po stosowaniu izolfawonoidów koniczyny czerwonej, a preparaty zawierające je mogą być stosowane do łagodzenia objawów menopauzy u kobiet, które obawiają się lub mają przeciwwskazania do stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca stosowania izoflawonoidów koniczyny czerwonej łącznie z tamoksyfenem i innymi lekami antyestrogenowymi oraz w przypadku chorób hormonozależnych.


Woman Phyto Activ naturalne wsparcie dla dojrzałej kobiety
W okresie menopauzy organizm kobiety ma zwiększone zapotrzebowanie na izoflawony, wapń i witaminę D. Woman Phyto Activ zawiera dokładnie przemyślane i zbilansowane połączenie wyciągu z czerwonej koniczyny, witaminy D i wapnia, co czyni go bardzo wyjątkowym. Okres przekwitania zmienia bowiem gospodarkę hormonalną kobiety, wpływając na zmianę samopoczucia i stan kości.

Czerwona koniczyna: zawiera cztery fitoestrogeny, które mają bardzo podobną strukturę do żeńskich hormonów i dzięki temu działają podobnie jak one. Estrogeniczne działanie koniczyny ma zastosowanie w łagodzeniu objawów menopauzy: uderzenia gorąca, bolesnego miesiączkowania, rozdrażnienia, przybrania na wadze, zawrotów głowy.

Wapń: wzmacnia układ kostny (z wiekiem jest coraz mniej wapnia w organizmie), reguluje pracę układu nerwowego, serca i ciśnienie tętnicze. Pomocny przy osteoporozie. Wspomaga leczenie alergii, a także krzepliwość krwi.

Witamina D: Pełni funkcję regulowania przemiany wapnia, a także fosforu a dodatkowo wzmacnia ich wchłanianie z jelit. Witamina D hamuje ilość wydalanego wapnia, jest idealna przy formowaniu układu szkieletowego, wpływa bardzo korzystnie na pracę serca. Korzystnie wpływa na układ nerwowy i mięśniowy dodatkowo zwiększa odporność, a także wspomaga komórki szpiku kostnego.

W trakcie suplementacji Woman Phyto Activ objawy typowe dla okresu przekwitania stopniowo ustępuję. Należy pamiętać, że jest to proces i każda kobieta reaguje inaczej, jedna szybciej, druga wolniej. Nie bez znaczenia jest też wiek, im poźniej zaczniemy suplementację, tym dłużej musimy poczekać na efekty. Po trzymiesięcznej suplementacji w większości przypadków objawy menopauzy ustępuję na wiele miesięcy, a dobre samopoczucie utrzymuje się nawet do dwóch lat.

Woman Phyto Activ kupisz VIVRO.PL
Opracowano na podstawie: 
„Właściwości lecznicze izoflawonoidów koniczyny czerwonej” dr hab. n. farm. Ilona Kaczmarczyk-Sedlak
zdjęcie: polifoska.pl

Related Posts

właściwości 3719748615549265670

Publikowanie komentarza

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *